Eyüboğlu'ndan Haberler
KAPAT

Mezunlarımız College Day 2017’de Öğrencilerimizle Buluştu!
04 Ocak 2018 Perşembe

Dünyanın seçkin üniversitelerinde eğitim hayatına devam eden Eyüboğlu Koleji ve Eyüboğlu Fen lisesi mezunlarımız, lise öğrencilerimizle “College Day” etkinliğimizde buluşarak, onların motivasyonunu artırmak ve lise eğitim sürecini daha iyi yönetebilmelerini sağlamak için Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında ve üniversite hayatlarında edindikleri tecrübeleri paylaştılar. Öğrencilerimizin hedefledikleri üniversitelere yerleşmelerine katkı sağlayacak görüş ve önerilerini paylaştılar.

26 Aralık Salı günü, değerli mezunlarımızdan Mina Öztekin (McGill Üniversitesi - Kanada), Deniz Menekay (Tallinn University of Technology – Estonya), Duygu Manioğlu (Durham University – İngiltere), Rana Öztürk (UBC – Kanada), Buse Yükselir (Durham University – İngiltere), Nilsu Solmaz (University of Toronto – Kanada), Burak Küçükkömürcü (University of Exeter – İngiltere), Alara Kılıçcıoğlu (University of Szeged – Macaristan), Emin Ahmetoğlu (University of California – ABD), Mert Erenel (Newyork University – ABD), Deniz İnci Eren (University of Toronto – Kanada), Oğuzhan Karamanoğlu (Politecnico di Torino – İtalya), Halit Davutoğlu (University of California – ABD), Andre Yıldız (UCL – İngiltere), Çağatay Sarı (University of Guelph - Kanada), Hasan Toplar (University of Waterloo – Kanada), Mavi Deniz Koçak (IE – İspanya), Yusuf Efe Katırcıoğlu (Leiden University – Hollanda), Cansın Ersöz ( University of Virginia – ABD) konuğumuz oldular.

Eyüboğlu Çamlıca Kampüsünde düzenlenen etkinliğe üniversite eğitimlerine Amerika, İngiltere, Kanada, İtalya, Hollanda, Macaristan, Estonya, İspanya’da devam eden 20 Eyüboğlu mezunu katıldı. Velilerin de büyük ilgi gösterdiği etkinlikte mezunlar EHall’deki paylaşımlarının ardından fuayedeki stantlarda, velilerin ve öğrencilerin kendilerine yönelttikleri soruları kapsamlı olarak yanıtladılar.

“IB diploması, yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için bir etiket.”
Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında verilen ve uluslararası geçerliliği olan IB eğitiminin yurt dışı tercihinde bir avantaj olduğunu vurgulayan öğrenciler, IB Diploması sayesinde dil yeterlilik sınavına girmeden okula direkt kabul edilebildiklerini ve üniversite seviyesinde ders aldıkları için seçtikleri bölüme bağlı olarak bazı derslerden muaf olduklarını anlattılar.

“ABD çok kültürlü, Kanada’da Fransızca alternatif dil avantajı sağlıyor ve daha ekonomik…”
Amerikan üniversitelerinde okuyan mezunlarımız, dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerle tanışarak, farklı kültürleri tanıma imkanı bulduklarını, yıl boyu düzenlenen, gezi programları, seminerler, sosyal kulüp çalışmaları, sportif ve sanatsal aktivitelere katılarak farklı ülke ve kültürlerden gelen insanlarla tanışmalarının üniversitelerine uyumlarını hızlandırdığını belirttiler. Kanada’da okuyan öğrenciler ise yüz ölçümü bakımından çok geniş olan Kanada’da nüfusun hala 35 milyon seviyelerinde olmasının, her yıl birçok öğrenci ve göçmeni ülkelerine kabul etmeleri ve kısa sürede oturum hakkı da vererek, misafirperver bir ülke olarak diğerlerine göre önemli bir avantaj sağladığını belirtiler. Ayrıca Amerika’ya oranla üniversite eğitim ücretlerinin ve sosyal yaşamın daha ekonomik olduğunu ilettiler. Ayrıca Eyüboğlu’nda Fransızca ikinci yabancı dil donanımına sahip olan mezunlarımız, alternatif dil kullanımının tercihlerinde önemli rol oynadığını ilettiler.

“Avrupa, mesafe ve kültür olarak yakın.”
İngiltere’de okuyan öğrenciler ise çok kültürlülüğü, sunduğu olanaklar ve mesafe açısından yakınlığı ile bu ülkede öğrenci olmanın avantajlı olduğuna dikkat çektiler. Hollanda, eğitim sistemi, interaktif ve takım çalışması üzerinde kuruludur. Bu da diğer uluslararası öğrencilerle tanışmayı ve birlikte çalışmalar yapmayı kolaylaştırdığını. Estonya’da öğrenim gören mezunlarımız başvuru yaptıkları tüm ülkelerden kabul görmelerine rağmen ücretsiz ve nitelikli eğitimi tercih ettiklerini ve memnuniyetlerini aktardılar. İspanya, İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde öğrenim gören öğrenciler de, sıcak iklim koşulları, lezzetli mutfağı, sıcakkanlı insanları, İngilizceden farklı bir yabancı dil öğrenme seçeneği ve uygun okul fiyatları ile bu ülkelerin tercih edilebileceğini belirttiler.

Yurt dışında okumak isteyenler üniversite ve ülke seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?

 • Öncelikle gideceğiniz ülkeyi iyi belirleyin. Hangi alanda ne eğitim almak istiyorsunuz, ileride ne yapmak istiyorsunuz kafanızda bir belirleyin.
 • Yurt dışında eğitiminize devam edecek olsanız dahi mutlaka Türkiye’deki LYS Sınavı’na hazırlanın. Çünkü yurt dışındaki pek çok okul, öğrencinin kendi ülkesinde bir okul kazanmış olmasını şart koşuyor.
 • Her ülkenin akademik takvimi farklı, iyi takip edin.
 • Lisede uluslararası geçerliliği olan ve üniversite seviyesinde dersler aldığınız IB diplomasına sahipseniz şanslısınız, çünkü seçtiğiniz bölüme göre bazı derslerden muaf olacaksınız, daha çabuk mezun olacaksınız. Eyüboğlu’nda aldığınız eğitimle donanımlı olduğunuz için makale yazma, bilimsel çalışmalar yapma, sunum yapma gibi konularda diğer ülkelerden gelen öğrencilere göre daha avantajlı olduğunuzu göreceksiniz.
 • Yurt dışında sanat, müzik, tiyatro, dans, sinema vb. eğitimi tercih edecekseniz, yetenek sınavları için birden fazla sınava katılmanız gerektiğinden, seçtiğiniz ülkenin lokasyonuna özellikle dikkat etmelisiniz.
 • Seçtiğiniz ülkenin iklimine dikkat edin. Eğer soğuk iklim sevmiyorsanız Kanada gibi Kuzey ülkelerini tercih etmeyin, daha yakın ülkeleri tercih edin.
 • Mesafe sizin için önemliyse, sık sık Türkiye’ye gelmek istiyorsanız kıta aşırı ülkeleri seçmeyin, tercihinizi Avrupa’dan yana kullanın.
 • Seçimlerinizi üniversite/öğrenci kentlerinden yana kullanın. Çünkü bu bölgelerde hem sosyal hayat hareketli hem de çok sayıda öğrenci olduğu için uyum sorunu yaşama olasılığınız daha az.
 • İlk yıl hem çevreye hem okula daha çabuk uyum sağlamak için, ev tutmak yerine yurtta kalmayı tercih edin, etkinliklere, üniversiteye bağlı sosyal kulüplere mutlaka katılın.
 • Seçtiğiniz ülkelerin kültürel özellikleri son derece önemli. Buna uyum sağlayamazsanız mutsuz olursunuz, iyice araştırmadan hangi ülkede eğitim alçağınıza karar vermeyin.
 • İngilizce dışında bir dil öğrenmek istiyorsanız; İtalya, İspanya, Kanada, Hollanda gibi ülkeleri tercih edebilirsiniz.
 • Türkiye’de puanı çok yüksek olduğu için kazanmanın zor olduğu Tıp Fakültesinde okumak istiyorsanız, çok çalışın, düşük notlarınızla moralinizi bozmayın, düşük notunuzu öğrendiğiniz gün tekrar yeni bir sınava hazırlanacağınız için motivasyonunuzu yüksek tutmanız gerektiğini bilin.
 • Yurtdışında Hukuk okumak istiyorsanız İngiltere, uluslararası hukuk açısından tercih edilebilecek bir ülkedir. Mutlaka değerlendirin.

Eyüboğlu'ndan Haberler
Basında Eyüboğlu
Ödüllerimiz ve Başarılarımız
Geleneksel Etkinliklerimiz
Yayınlarımız

Dosyaları görüntüleyemiyorsanız lütfen aşağıdaki linke tıklayarak gerekli Adobe Reader versiyonunu yükledikten sonra tekrar deneyiniz.