AÇIŞ KONUŞMACISI
Işıl Şakraker, PhD

2003 yılında Saint-Joseph’ten mezun oldu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği bölümünde tamamladı. İkinci yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmalarını Belçika’daki von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsü’nde yapti. Mars gibi atmosferi olan gezegenlere gidişte veya herhangi bir gök cisminden ya da yörüngeden Dünya’ya dönerken çılgın hız ve sıcaklıklara maruz kalan uzay mekiklerinin başlarına gelenleri anlamaya çalıştı; koruma kalkanları geliştirmek için deneyler hazırladı ve tasarladığı sistemler uzaya fırlatıldı.

2016 yılından beri Alman Havacılık Uzay Merkezi DLR’de çalışıyor. Mars ve asteroid benzeri uzak cisimlerden dönen uzay mekiklerinin ısıl koruma sistemlerinin yanı sıra, uzay çöpleri ile mücadele konusunda projeler yürütüyor. Yeni fırlatılacak uyduların çöpe dönüşmeden Dünya’ya geri dönmeleri için yenilikçi tasarımlar geliştiriyor. Uzay araclarinin ve uyduların daha verimli ve ucuz olması için 3 boyutlu yazıcı tekniği ile uzay sistem yapıları üretip uzay ortamına uygun hale getirecek çalışmalar yapıyor.

Çoğunlukla Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Avrupa Birligi destekli olmak üzere, Almanya ve Avrupa genelinde kolaboratif projeler yürütüyor.

Türkiye’de uzay ve uzay mühendisliğine meraklı gençlere mentorluk yapıyor. Özellikle kızların mühendislik alanına yönlendirilmesiyle ilgili bireysel girişimlerde bulunuyor. Bir çocuk annesi olarak, “çocuk da akademik kariyer de” yapmak isteyen hem anne hem baba hakları çalışmalarına katılıyor. Pandemi döneminde artan çevrimiçi toplantılarla Türkiye’deki uzay meraklılarına kendi uzmanlık alanında seminerler vererek uzay farkındalığı yaratmaya çalışıyor.