İkiz Gözlemevi
Süreli Etkinlikler

NASA - Bir Günlük Cassini Bilim Adamı Makale Yarışması

Eyüboğlu Eğitim Kurumları olarak, gençlerimize Astronomi gibi önemli bir bilim dalını tanıştırmanın ve çeşitli bilim dalları ile arasındaki ilişkiyi görmelerini sağlamanın ve bilimsel düşüncenin önemini kavramalarına yardımcı olmanın, biz eğitimcilerin en önemli görevlerinden biri olduğuna inanıyoruz.

Bu düşünceden yola çıkarak, her yıl NASA tarafından düzenlenen “Bir Günlük Cassini Bilim Adamı Makale Yarışması”nın (Cassini Scientist For A Day Essay Contest) İstanbul elemelerini Eyüboğlu Eğitim Kurumları organize etmektedir.

“Bir Günlük Cassini Bilim Adamı Makale Yarışması için NASA, Cassini uzay aracının gerçekleştirdiği 3 önemli görevi seçer. Öğrenciler, bu görevlerden biri hakkında makale yazarlar. Öğrenciler, seçtikleri görevin bilimsel önemini, bu görevin sonucunda hangi bilimsel sonuçlara varılabileceğini ve seçtikleri görevin diğer görevlerden bilimsel üstünlüğünü makalelerinde vurgularlar.

Yarışmanın İstanbul elemelerine, yalnızca lise öğrencileri, İngilizce yazmış oldukları birer makale ile katılabilirler.

NASA tarafından belirlenen görevleri http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday2015/ adresinden duyurulur. Yarışmanın İstanbul elemelerine, her okuldan 3 öğrenci katılabilir. Elektronik posta aile Eyüboğlu’na gönderilen makaleler üniversitelerde görevli akademisyenler tarafından incelenir ve en iyi 5 makale, NASA’ya gönderilir. İstanbul elemelerinden geçen ve NASA’ya gönderilmeye hak kazanan makaleler, okulumuzda yapılan bir organizasyon ile duyurulur ve NASA tarafından gönderilen sertifikalar törenle teslim edilir.

2013 yılında dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle birlikte Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin isimleri: (İSİMLERİN LİNKLERİNDE MAKALELER VAR)
http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday12thedition/international/winners2013/
Damla Öncel (Eyüboğlu Koleji)
Baran Çimen (Eyüboğlu Koleji)
Nuriye Varoğlu (Darüşşafaka Eğitim Kurumları)
Elif Bilgin (Özel Koç Lisesi)
Arda Çelebi (Özel Sezin Lisesi)

2012 yılında dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle birlikte Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin isimleri:
http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday11thedition/international/winners2012/
Arman Mutlak (ISTEK Özel Atanur Oguz Koleji)
Orhan Efe Yavuz (VKV Koc Lisesi)
Asli Ak (Eyüboğlu Koleji)
Ceren Aytekin (Saint-Joseph Özel Fransız Koleji)
Kaan Yıldırım (Eyüboğlu Koleji)

2011 yılında dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle birlikte Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin isimleri:
http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday10thedition/international/winners2011/
Orhan Efe Yavuz (Koç Lisesi)
Emre Orhan (Eyüboğlu Koleji)

Tunahan Sonat (TED Koleji)
Esin Meric Kutlay (Koç Lisesi)
Emre Sunel (Bahcesehir Fen ve Teknoloji Lisesi)

2010 yılında dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle birlikte Türkiye’yi temsil eden öğrencilerin isimleri:
http://saturn.jpl.nasa.gov/education/scientistforaday9thedition/international/winners2010/
Mavi Deniz Kocak (Eyüboğlu Koleji)
Emre ORHAN (Eyüboğlu Koleji)
Ekrem SUNGUR (Eyüboğlu Koleji)


İzmir Uzay Kampı Ziyaretleri

Uzay Kampı Türkiye, İzmir Ege Serbest Bölgesi’inde ESBAŞ tarafından işletilen bir uzay ve bilim merkezidir. 2000 yılından beri yaklaşık 120 bin kişiyi ağırlamış olan bu merkezde uzaya gitmek için gerekli olan hazırlıklar gerçek simulatörler eşliğinde uygulanıyor. Katılımcılar bu uygulamaları yaparken bilim, matematik ve teknolojiyi uygulamalı olarak öğreniyorlar. Dünya’daki 3. Uzay Kampı olma özelliğini taşıyan bu kamp sadece Türkleri değil, Ortadoğu, Güneydoğu Avrupa ve Batı/Orta Asya’daki bir çok ülkeyi misafir ediyor. Eyüboğlu Okullarından kalabalık bir öğrenci grubu her yıl sömestr tatilinin ilk haftasını Uzay Kampı Türkiye’de geçiriyor.

Öğrenciler kamp süresince çeşitli aktiviteler yaparlar, görev tamamlarlar ve simülatörleri kullanırlar. Görevlerinden bazıları robot tasarımlamak, robotu istenen görevi yapması konusunda programlamak, en yükseğe uçacak roketi tasarlamak ve bir uzay mekiğinin görevini başarılı bir şekilde tamamlayabilmesi için ekipteki görevini gerçekleştirmektir. Öğrenciler görevlerini destekleyen eğlenceli ve öğretici farklı aktivitelere katılırlar. Astronot kıyafetlerini tanırlar ve denerler, topraksız bitki yetiştirme yöntemini öğrenirler, takım çalışmaları yaparlar, Ay yüzeyinde yürüme tekniklerini denerler, yer çekimsiz ortamda bir uzay aracını tamir etmenin zorluklarını görürler, teleskopla Ay’ın yüzerini ve gezegenleri gözlemlerler ve gökyüzünün canlandırıldığı planetaryum odasında takımyıldızları öğrenirler. Dolu dolu geçen kamp döneminde öğrenciler robot teknolojilerinin uzay çalışmalarındaki kullanım alanlarını, takım çalışması ve işbirliğinin getirdiği yararları, bilgi paylaşımı ve sorumluluğun ne kadar önemli olduğunu öğrenirler. 5 gün boyunca ailelerinden uzak zaman geçiren Eyüboğlu öğrencileri, başarılarla, bilgiyle ve bir kat daha büyüyerek evlerine dönerler.

Ayrıntılı bilgi: http://www.spacecampturkey.com/tr-TR/


ESO Astronomi Kampı

ESO (European Southern Observatory) Avrupa’daki en büyük Astronomi topluluğudur. Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İşveç, İsviçre ve İngiltere’nin üye olduğu topluluk profesyonel Astronomi çalışmalarına önderlik etmekte, gençlerin Astronomi ve Fizik bilimlerine ilgilerini arttırmak amaçlı Astronomi kampları düzenlemektedir.

ESO’nun çalışmaları ve kampları Austrian Planetarium Society, Planétarium de l'Observatorire Royal de Belgique, Tähtitieteellinen yhdistys Ursa, Haus der Astronomie, Istituto Nazionale di Astrofisica, Società Astronomica Italiana, University of Milan - COSMO Group, Netherlands Research School for Astronomy, Polish Astronomical Society, Urania - Postępy Astronomii, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko -Pomorskiego, Astronomical Observatory of the University of Coimbra, Observatorio Astronómico - Universidad de Valencia, Sociedad Española de Astronomía, Onsala Space Observatory, Université de Genève, University of Cag — Space Observation & Research Centre, Las Cumbres Observatory Global Telescope Network, UK National STEM Centre gibi Astronomi alanında prestij sahibi kurumlar tarafından finanse edilmekte ve desteklenmektedir.

ESO Astronomi Kampı, her yıl İtalya, Nus’da bulunan Aosta Valley Gözlemevi’nde düzenlenir. Avrupa ve Amerika’dan yalnızca öğrencilerin katılabildiği kampa, öğrencilerimiz burslu olarak katılmaya hak kazanırlar. Öğrencilerimiz, aldıkları derslerde aracılığıyla Uzayda Uzaklık Hesaplama Yöntemleri hakkında araştırmalar ve gözlemevinde konuyla ilgili gece gözlemlerine katılırlar. Ayrıca, çeşitli sosyal aktiviteler, kış sporları ve geziler öğrencilerimiz için unutulmaz deneyimlerdir.

Tarihçe ve Teknik Donanım
Kemerburgaz Planetaryum
Astronomi Kulüplerimiz
Süreli Etkinlikler
Gökyüzü ve Astronomi Şenliği
Astronomik Kaynaklar